Bakan Kurum tvnet’te merak edilenleri yanıtladı: Yarısı Bizden kampanyasında iki günde rekor başvuru

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Murat Kurum, tvnet’te canlı yayınlanan Net Bakış Özel programında Serhat İbrahimoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Vatandaşımız bu seçimle birlikte, yeni bir yüz yılın başlangıcının yapılacağını çok iyi biliyorlar. 16 seçimdir AK Parti’mizden, Sayın Cumhurbaşkanımızdan yana tavır sergiledi vatandaşlarımız. Desteklerini dualarını, gittiğimiz her yerde görüyoruz.

İstanbul’da gittiğimiz her yerde İBB’nin yapmadığı işlerin şikayetini duyuyoruz

. Gittiğimiz yerlerde İBB’nin yapamadığı işlerin temelini atıyoruz.

Millet İttifakı sahada hiçbir yerde yok.

Vatandaşımız karşılık alıyor, diğer tarafa baktığınızda 2019’da meydanlarda baharlar gelecek diye bir sürü vaatler verdiler. Yüzleri yok çıkmaya, çıkamazlar. Ne söyleyecekler millete?

Milletimiz bize çok inanıyor ve güveniyor, gittiğimiz her yerde hissediyoruz.

Verilen sözlerin tutulmadığını, yolda kalan otobüsleri gördük İstanbul’da.

Millet eser, hizmet bekliyor. Kamu görevlisi olarak yapmamız gereken ikbal peşinde koşmak değil ki. Muhalefetin İstanbul, Ankara, İzmir yöneticileri bu iller hariç hep dışarıdalar. Afet olur, kar yağar dışarıdalar. Deprem, dönüşüm derler konut yapacağız derler, dönüştürdükleri yaptıkları konut yok 1500 tane teslim etmiş değiller.
4 senedir siz öyle ya da böyle belediye başkanlığı yapıyorsunuz

. İnsanlar size inanacaksa yaptıklarınıza bakmak zorunda. Metro demişler yapmamışlar, Yol demişler, köprülü kavşak, kentsel dönüşüm demişler yapmamışlar.

Dikey bahçeleri söktüler.

İstanbul’da Yarısı Bizden kampanyası

İki gün oldu başvurular başlayalı şu ana kadar

41 bin 422 binası 264 bin 496 bağımsız bölüm kampanyaya başvurdu. 200 bin konut yapacağız.

Üçte ikisinin anlaştığı ve müracaat ettiği ve yerinde incelenen

TOKİ ile inşaatını yapacağımız ve maliyetinin yarısını bizim karşılayacağımız proje.

Ekiplerimiz bugünden itibaren başladılar. 250 uzmanımız sahada incelemeleri yapıyorlar. 39 ilçede başvurular var, kırmızıyla gözüken alanlar yoğun başvuruların olduğu yerler. Bahçelievler ilçesi en yoğun başvuru yapılan ilçe. Ardından Güngören, Küçükçekmece ve Avcılar diye gidiyor.
Rezerv alanlar inşa edeceğiz. Bazı vatandaşların tapuları, yolda yeşillik alanlarda kalıyor. Rezerv alanlardaki üretim bu nedenle çok kritik. Bayramın birinci günü 2 bin konutun temellerini attık. 4 bin konutun da anahtar teslimini yaptık. Vatandaşlarımızın rızasıyla bu dönüşümleri yapacağız. Biz İstanbul’a ilave nüfus gelsin istemiyoruz, 16 milyonluk nüfusa göre bu projeler. Başka nüfuslar gelsin istemiyoruz, vatandaşlarımıza vereceğiz. Yoğunluğu azaltmamız lazım.

Yıkılmış binaları olanlar da bu projeye başvurabilir. 6 katlı binamız var ama imarı 5 katlı, 6 kat alamıyoruz ne olacak? 6 kat veriliyorsa aynı anlayışla dönüştüreceğiz.

Hemen başvuruyla birlikte incelemeler başladı.

Risk durumuna bakıyoruz, protokol yaparak vatandaşa ‘Sizin binanız dönüşebilir, çoğunluğu sağlayın’ diyoruz. Hazır olan yerlerde inşa sürecini başlatıyoruz.

Deprem bölgesinde son durum

Dünyanın neresine giderseniz gidin böyle bir muhalefetle karşılaşamazsınız. Tek bildikleri eleştirmek, proje yok vaat yok. Bunları yapamayıp, sokağa çıkıp algı yapıyorlar. Biz her afette milletin yanında olduk. İki saat sonra afet bölgesine gittim, oradaki acıları görmeliydiniz. 50 bin 400 canımızı kaybettik, şehirlerimizin altyapıları gitti.

15 gün sonra sözleşmelerimizi imzaladık 46. gününde temelleri attık. 2,5 ayda 120 bin bağımsız bölümün inşasına başladık.

Bizim ülkemizde onlarca deprem oluyor. Bilim insanlarıyla da konuşuyoruz, ulusal risk kalkanı müjdemiz var, görüşleri alıyoruz. En doğru zemin neresiyse, en sağlam noktada inşaatlara başlıyoruz. TOKİ inşaatlarımız dimdik ayakta, bir vatandaşımızın burnu kanamadı. 1 milyon 200 bin konutu nasıl yaptıysak afet konutlarını da aynı şekilde yapacağız.
Bazı şeyleri çok çabuk unutuyoruz. Ben 2003 Bingöl depreminde şantiye şefi olarak çalışıyordum. TOKİ ihaleler yaptı o dönemde, biz tünel kalıp sistemiyle Türkiye’de ilk olduğu zamanlarda bulamıyorduk. 2000’li yıllara gidip baktığınızda 4 duvar olsun çatısı olsun da ev olsun diye dua ediyordu.

3 bin 600 dolar milli gelirden 10 bin dolara geldik

. İstihdam, sanayi, hastane, okul yoktu.

Altyapıyı hazırlayacaksınız önce, insanlara ulaşacaksınız.

Şimdi her ilimizde şehir hastaneler, büyük yataklı hastaneler, üniversiteler var.

TOKİ olarak dünyaya örnek olacak akıllı şehirler inşa ediyoruz.

Beykoz ve Üsküdar’da projeler için gittik eylem yaptılar. ‘Katarlılara satacaklar, Araplara verecekler’ yalanlarını atıyorlar. İnsanlar ölsün diye bekleyelim mi? (

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş’ın bakanlığa yönelik iddiaları) Sen değil misin kentsel dönüşüm projelerine karşı çıkan? Antakya’da, Hatay’da yapmış olduğumuz projeye kendisi karşı çıktı. Türkiye’deki yapı stokunun yüzde 65’ini güvenli hale getirdik.

Sosyal mimariye dikkat ederek, 30 bine yakın sosyal donatı yapmışız. Vatandaşımızın daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için yapmışız. Depremler, bilim insanlarının bile beklemediği sonuçları doğurdu. Onlar da artçıyı, şiddeti ve etkiyi anlamlandıramadılar. 13 alt grup var, herkes etkin olduğu dalda çalışıyor. Afetlerin öncesi ve sonrasına ilişkin düzenlemeler hazırlanıyor. Bir eksiklik, hata kusur varsa mayıs ayından itibaren uygulamaya geçireceğiz.

Deprem bölgesindeki konut projelerinde son durum ne?

120 bin konutun ihalesini yaptık, hasar tespitleri çerçevesinde 5 milyondan fazla bağımsız bölümü inceledik. Her ilin kültürü tabiatı farklı. Rezerv alanlarda konut yapımlarına başladık. Enkaz kaldırmayla birlikte yerinde de yapacağımız konutlar olacak. İllerin iklimleri farklı, ekiplerimiz çalışıyor. En iyi mimarlarla çalışıyoruz. Yöresel kültüre uygun projeler olacak. 11 ilde hasarın durumuna göre eşit miktarda inşa sürecini başlattık. 9 ilde temelleri attık. Adana ve Osmaniye’deki törenlerimiz de yapılacak ve 11 ilde eş zamanlı inşa süreci yönetilecek.

Hataylılar Hatay’a dönecek. Hatay’da 250 bin konut yapılacak, hem merkez hem de ilçelerde. Konutları yaparken de meclis binamız ve ulu camiimiz var. Tarihi, tescilli yapıları merkeze alacağız. Asi Nehri’nin doğusu ve batısında yeni yollarımızı yaparak, o zeminde hangi teknikle yapacaksak inşa sürecini de yürüteceğiz. Sıvılaşmayla birlikte zemin emniyet gerilemesini sağlamadığını ve oynaştığını görüyoruz. Ağır hasarlı yıkık binaları inceliyoruz, ortası Asi Nehri. Mavi alan sıvılaşmanın olduğu alan, o binalarda sağlaması gereken emniyet gerilmesini göremiyoruz. Bu nedenle de ya yan yatıyor ya da yıkılıyor.

Enkazların yüzde 90’lık bir oranını kaldırmış durumdayız. Yeni hazırlıklar da yapıyoruz, kat yükseklik farkının aşırı fazla olması, asma katların yapılması da binalara zarar veriyor. Temellerimiz bir bütün olarak hareket ediyor. Yapılar bittiğinde bölgenin en değerli yapıları olacak. Her binayı her zeminde tekniğine uygun şekilde yapabilirsiniz. Olması gereken yerde yüksek yapabilirsiniz. Dünyanın en iyi örneklerinden birisi İstanbul Finans Merkezi oldu. Ekonominin başkenti olması adına, depremde ekonomi ayakta durmalı.

Vekil olduğunda İstanbul’da neler yapacak?

İstanbul için atacağımız ilk adım kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü ve ulaşım. Bu iki konuda kardeşlerimizin ne ihtiyacı varsa takipçisi olacağız. İstanbul Türkiye’yi ve dünyayı ilgilendiriyor. 85 milyonun İstanbul ile gönül bağı var. Biz kimseyi inancından ve mezhebinden dolayı ayrıştırmadık.

Millet Bahçeleri olası afetlerde toplanma alanı görevi görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir