Star Trek Üniformalarının Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Gene Roddenberry, Star Trek’i yarattığında mükemmel bir gelecek hayal etmiş olsa da aktörlerin üniformalarını seçerken gerçek hayattan faydalandı. 

Roddenberry, şovun yapımcılarıyla birlikte, mürettebatı oluşturan resmi rütbeleri tasarlarken Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın yapısından ve üniformalarından faydalanmayı tercih etti. Bu yüzden, Star Trek’te rütbelerin nasıl işlediğini anlatan aslında oyuncuların üniformalarının renkleridir.

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/8…

Aslında dizinin hayranları bilir. Dizinin mürettebatı mavi, kırmızı ve altın renkli üniformalar giyer. Bu tasarım ise çeşitlilik uğruna rastgele seçilmedi.

Aslında her renk geminin çeşitli hizmet rollerine karşılık gelir. Altın rengi; Kaptan Kirk, Teğmen Sulu ve Pavel Chekov’un da dahil olduğu komuta bölümü tarafından giyilir. Kırmızı üniforma, baş mühendis Scotty ve iletişim sorumlusu Uhura da dahil olmak üzere mühendislik / iletişim bölümüne aittir. Mavi üniforma ise McCoy ve Spock da dahil olmak üzere bilim / sağlık personeli tarafından giyilir.

Star Trek’teki her şeyde olduğu gibi, üniforma renkleri de göründüğünden çok daha karmaşıktır. Mühendis ve iletişim personeline ait kırmızı üniformaların aynı zamanda onların güvenlik bölümünde olduğunu da sembolize eder.

Peki, Atılgan’daki güvenlik bölümünün amacı nedir?

Onlar genellikle mürettebat yeni bir düşmanla karşılaştığında hemen ölen yardımcı karakterlerdir. Ekranda kırmızı üniforma giyen biri görüldüğünde, uzun süre dizide kalmayacakları serinin hayranları tarafından iyi bilinir.

Asıl fikir şovun üniformalarının kırmızı, mavi ve yeşil olmasıydı!

Ayrıca Kirk ve mürettebatın giydiği altın renkli üniformalar aslında o kadar da altın renginde olmayabilirde. Star Trek’in kostüm tasarımcısı William Theiss ile yapılan bir röportaja göre, asıl fikir şovun üniformalarının kırmızı, mavi ve yeşil olmasıydı. Aslında sette Kirk’ün kıyafeti kesinlikle avokado (veya misket limonu) yeşili tonlarındaydı ancak stüdyo ışıkları altında üniformanın rengi biraz daha farklı gözükerek altın rengini andırıyordu.

Kaptan Kirk’ün yeşil üniforması.

Bu, Kirk’ün resmi elbiseli olduğu zamanlar ve yukarıdaki resimde görüldüğü gibi nadiren görülen alternatif yeşil üniforması da dahil olmak üzere birkaç kez yeşil giydiğini hatırlayana kadar Star Trek hayranları için bir sürpriz olabilir.

Yani, Star Trek evreninde Kirk altın rengi giyiyor olsa da gerçek dünyada yeşil giyiyordu.

Bu alternatif üniformaların tümü, Theiss’in tanımladığı yeşilin tam tonuydu, ancak sette kullanılan üniformalardan farklı bir malzemeden yapılmışlardı ve görünüşe göre sette doğal renk tonunu korumakta hiçbir sorun yaratmıyorlardı. Altın rengi bir üretim hatası olabilir, ancak renk o zamandan beri Kirk ve komuta personelinin resmi tonu olarak Star Trek serisine dahil oldu. Yani, Star Trek evreninde Kirk altın giyiyor olsa da gerçek dünyada Star Trek mürettebatı tamamen farklı bir renk düzeni düşünülerek tasarlandı.

Yıllar ile değişen renk düzeni.

Orjinal renk düzeninin tam tersi olarak komuta kadrosunun kırmızı renkte ve operasyon takımının sarı renkte üniforma giydiği Star Trek: Yeni Nesil gibi sonraki Star Trek serilerine baktığınızda bu daha da kafa karıştırıcı hale geliyor. Daha sonrasında ise Star Trek: The Motion Picture filminde giyilen toz mavisi üniformalar da dahil olmak üzere hemen hemen her yeni film ile kostüm ve renk değiştirildi.

Roddenberry’nin detaylara olan mükemmel ilgisi.

Roddenberry’nin detaylara olan ilgisi o zamanlar bilim kurgu televizyonu için benzersizdi ve Star Trek serisindeki her şeyin belirli bir amacı vardı. Bazı prodüksiyon aksaklıklarına ve talihsiz yeniden tasarımlara rağmen Star Trek mürettebatının üniformalarını oluşturan renkler, birçok izleyicinin muhtemelen hiç fark etmediği bir hikayeyi gözler önüne sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir